Principy sociální podnikání

Naplňování principů sociálního podniku v praxi

Společensky prospěšný cíl

Firma z5smysl, s.r.o. vznikla za účelem zaměstnávání lidí s duševním onemocněním podle principů sociálního podnikání. Tyto principy má zakotveny ve svých zakládacích dokumentech.

Sociální prospěch

  • Zaměstnávání a sociální začleňování osob se zdravotním postižením

Firma z5smysl nabízí pracovní příležitosti lidem s duševním onemocněním, kteří jsou schopni pracovat jen za zvláště mimořádných podmínek. Jedná se o lidi, kteří nejsou schopni aktuálně uspět na běžném trhu práce. V rámci firmy nabízíme lidem s duševním onemocněním i další pracovní pozice (mistr, administrativní pracovník). 

Zaměstnáváme více než 50% lidí se zdravotním postižením.

Spolupracujeme se 2 psychosociálními pracovníky, kteří se starají o wellbeing našich zaměstnanců a poskytují jim podporu.

Model Integrační dílny umožňuje zaměstnancům z cílových skupin zažít atmosféru v běžné firmě (na rozdíl od standartních "chráněných dílen"). Zároveň má i vysoký de-stigmatizační potenciál (zaměstnanci běžné firmy se v kuchyňce, u cigarety potkávají s lidmi s duševním onemocněním a mají možnost si znovu utvářet své názory i na základě vlastní zkušenosti, nejen na základě zpráv v médiích).

  • zaměstnancům ze znevýhodněných skupin je poskytována podpora zohledňující jejich specifické potřeby
  • Respektování zdravotního stavu a specifik nemoci

U duševních nemocí dochází v pravidelných cyklech (jaro, zima) ke zhoršení zdravotního stavu a s tím spojené výkonosti. Obdobně je to například při změně medikace. S tím je třeba počítat při plánování směn. Z hlediska péče o zaměstnance nabízíme tzv. sick day (krátkodobé řešení problému) a garanci, že při dlouhodobé nemoci (např. 3 a více měsíců) nedojde k ukončení smlouvy a nebude to důvodem k ukončení pracovního poměru ani na dobu určitou.

Specifikou oblastí péče o zaměstnance, kterou řešíme zejména v poslední době, je riziko snížení stupně Invalidního důchodu při přezkumu, pokud člověk s duševním onemocněním dlouhodobě pracuje. Se všemi zaměstnanci sociální firmy toto téma otevírají jejich sociální pracovníci ještě před nástupem do zaměstnání, dále toto řeší s jejich ambulantními psychiatry.

  • Účast zaměstnanců a členů na směřování podniku

Zaměstnanci mají možnost se aktivně podílet na fungování podniku na úrovni svých pracovišť, kde jsou v denním kontaktu s vedoucím CS. Ten je jejich nápady, připomínky a stížnosti buď schopen na místě vyřešit, nebo je předá jednateli sociální firmy.

Zaměstnanci si také mohou domluvit schůzku s manažerem sociální firmy, nebo požádat o podporu nebo pomoc při vyjednávání svého sociálního pracovníka nebo našeho Psychosociálního pracovníka.

Kromě formálních setkání se zaměstnanci probíhá zejména mezi vedoucím cílové skupiny a zaměstnanci z CS řada neformálních setkání, ve kterých se řeší jednak fungování na pracovišti, jednak vztahy na pracovišti, ale i osobní problémy jednotlivých zaměstnanců.

  • Důraz na rozvoj pracovních kompetencí znevýhodněných zaměstnanců

Při práci se zaměstnanci s duševním onemocněním využíváme situačního hodnocení (řešení problému nebo zpětná vazba (zejména pozitivní zpětná vazba) hned ve chvíli, kdy se něco děje (zajišťuje vedoucí cílové skupiny) a při řešení dlouhodobějších neshod nebo problémů spolupracujeme aktivně se sociálním pracovníkem klienta.

Důvodem k takto striktnímu rozdělení rolí je naše snaha přiblížit pracovní prostředí sociální firmy co nejvíce běžnému trhu práce (nadřízený obvykle se zaměstnanci neřeší jejich sociální nebo psychické problémy a očekává od nich stabilní výkon).

Celkově jsou veškeré aktivity směřovány buď k tomu, aby si zaměstnanec z CS udržel pracovní místo v sociální firmě nebo aby se naučil takové kompetence, které by vedly k jeho zapojení se na volný trh práce (vždy v souladu s přáním zaměstnance).

Ekonomický prospěch

a) případný zisk používán přednostně pro rozvoj sociálního podniku a/nebo pro naplnění jeho společensky prospěšných cílů

Veškerý zisk firmy je využíván pro rozvoj sociální firmy

b) nezávislost (autonomie) v manažerském rozhodování a řízení na externích zakladatelích nebo zřizovatelích

O směřování firmy rozhoduje jednatelka firmy ve spolupráci s Manažerem firmy. Správní rada zřizovatele a statutar zřizovatele jsou pravidelně (1x ročně) informování o situaci ve firmě. Je zajištěna nezávislost na externích zakladatelích, jednatelka jedná autonomně. 

Ze strany zřizovatele ale funguje podpora při řešení složitějších úkolů a to na bázi dobrovolnické činnosti. Se sociálními pracovníky, kteří jsou v pracovním poměru se zřizovatelem, řešíme konkrétní klienty/zaměstnance.

Environmentální prospěch

  • zohledňování environmentálních aspektů výroby i spotřeby

Pro veškeré plánované činnosti (zejména úklid) budeme využíváme prostředky, které jsou ekologicky šetrné. Při provozu kanceláře dbáme na tzv. green provoz. Zaměstnanci se do práce dopravují obvykle MHD, na kole nebo pěšky. 

Místní prospěch

  • přednostní uspokojování potřeb místní komunity a místní poptávky

Firma z5smysl působí na trhu v Českých Budějovicích a jejich okolí. Zakázky máme ZEJMÉNA od firem, které sídlí v Českých Budějovicích

  • Podnik přednostně využívá místní zdroje

Veškeré materiály (zejména úklidové prostředky, ale i papíry, tonery apod.) nakupujeme převážně v místních obchodech nebo od místních dodavatelů

  • Spolupráce sociálního podniku s místními aktéry

Sociální firma z5smysl je součástí komunity v Českých Budějovicích, aktivně spolupracuje s místními firmami, Úřadem práce, Magistrátem města České Budějovice apod.

Tel.: +420 773 321 033
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky